İçeriğe geç

Active Directory Youtube Kısıtlı Mod Kapatma

Uzun zamandır çözümünü arayıp bulamadığım bir sorundan bahsetmek istiyorum. Active Directory Youtube Kısıtlı Mod Kapatma probleminden. Ttnet’ in aile filtresi kısıtlamasından kaynaklı olabileceğini düşündüm ilk başlarda. Fakat modemden direkt olarak çıkış verdiğimde sorunum olmadığını gördüm. Bu da beni Active Directory kurulu domain sunucumdan kaynaklı olabileceğini düşünmeye itti.

Çoğu sitede Youtube Kısıtlı Mod Kapatma işlemleri üye girişi yapıp sonrasında ayarlar kısmından kısıtlı modu kapat olarak belirtiliyor. Bu şekilde sorunu çözüme kavuşturmak evde kullandığınız kişisel bilgisayarlarınızda işe yarayabilir.

Sorunun devam etmesi halinde DNS’ lerinizi Google DNS’ leriyle değiştirip ondan sonra giriş yapmayı veya VPN yazılımı kurmayı da deneyebilirsiniz. Bu durum da kişisel bilgisayarlarınızda uygulayabileceğiniz başka bir yöntem.

Fakat domain yapısına sahip bir bilgisayarda bu ayarları yapmanız, bilgisayarın domainden çıkmasına sebep oluyor ki zaten işe de yaramıyor. Çünkü Youtube size Kısıtlı Mod Ağ Yöneticiniz Tarafından Etkinleştirildi uyarısı veriyor ve kısıtlı modu kapatmanıza müsaade etmiyor. Google DNS’ lerini girdiğinizde sıkıntı kalmıyor fakat bu seferde domain yapısında olmuyorsunuz.

Active Directory kullanan kurumlarda bu sık karşılaşılan bir durum. Aslında çözümü çok basit. ( Bir gün boyunca uğraşarak bulundu o ayrı tabi )

Bu sorun Windows Server 2012 R2 veya Windows Server 2008 işletim sistemlerinde kurulu Active Directory sunucunuzun internet ayarlarından kaynaklanıyor. Gelelim sorunun çözümüne;

Öncelikle internet sağlayıcınız tarafından hizmete sunulan Aile Filtresi varsa iptal edip, sonrasında modeminizi yeniden başlatın. Eğer sorun düzelmediyse;

Control Panel – Network and Internet – Internet Options – Security sekmesinde internet ayarlarınızın High olduğunu ve düşüremediğinizi göreceksiniz. Custom Level butonuna tıklayarak Display video and animation on a webpage that does not use external media player’ ı bulup Disable olan seçeneği Enable yapıp OK diyoruz.

Denetim Masası – Ağ ve İnternet – İnternet Seçenekleri – Güvenlik sekmesinde internet ayarlarınızın High olduğunu ve düşüremediğinizi göreceksiniz. Özel Düzey butonuna tıklayarak Dış medya yürütücüsü kullanmayan Web sayfasında video ve animasyon görüntüle’ yi bulup Devre Dışı Bırak olan seçeneği Etkinleştir yapıp Tamam diyoruz.

Normal şartlarda direkt Youtube kısıtlı mod olmadan açılıyor. Açılmaması durumunda tarayıcının geçmişini silip, bilgisayarınızın ağını devre dışı bırakarak veya yeniden başlatarak tekrar deneyebilirsiniz.

Başka bir problemle karşılaşırsanız ( Sadece bu konuyla ilgili olmayabilir ) yorum veya mail yoluyla ulaşmanız durumunda yardımcı olmaya çalışırım.  İyi çalışmalar.

Tarih:Genel

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir